13. ročník branného preteku v Blatnom

08.10.2022

V sobotu 8. októbra 2022 sme sa zúčastnili 13. ročníka branného preteku mladých hasičov. Je to vôbec po prvý krát čo sme sa takejto súťaže zúčastnili. Trať bola dlhá približne 2,3 km a našu mládež čakalo 8 stanovíšť s rôznymi disciplínami. Družstvo sa skladalo so 4 mladých hasičov a podarilo sa nám nasadiť tri družstvá. Na prvom stanovisku bola streľba zo vzduchovky, pričom za nezostrelenie terča bola udelená trestná minúta. Prvé družstvo malo 5 trestných minút, druhé družstvo malo 4 trestné minúty a tretie družstvo 7 trestných minút. Na druhom stanovisku naša mládež dostala otázky z požiarnej ochrany a cestnej premávky. Za každú zlé zodpovedanú otázku sa družstvu prirátala trestná minúta. Prvé družstvo dostalo 4 trestné minúty, druhé družstvo obišlo bez trestných minút a tretie družstvo dostalo 3 trestné minúty. Tretie stanovisko bolo zamerané na prenesenie raneného pomocou nosidiel. Túto úlohu splnili všetci bez trestných minút. Štvrté stanovisko bolo pripravené na uviazanie uzlov. Aj túto úlohu všetci splnili bez trestných minút. V poradí piate stanovisko bolo na prekonanie prekážky pomocou lana. Opäť to bolo bez trestných minút. Na ďalšom stanovisku nás čakal hod granátom na 10 metrov do vyznačeného priestoru 4 krát 1 meter. Pre každého čakali tri granáty a za zle hodený granát bola udelená trestná minúta. Prvé družstvo nazbieralo 7 trestných minút, druhé družstvo 5 trestných minút a tretie družstvo 7 trestných minút. Na siedmom stanovisku musela mládež správne určiť technické prostriedky. Ani jednému nášmu družstvu nebola udelená trestná minúta. Na poslednom ôsmom stanovisku bola pripravená disciplína, v ktorej bolo potrebné použiť RPS a pomocou prúdov zhodiť plechovky. Aj tuto sme sa vyhli trestným minútam. Prvé družstvo malo čas 19,11 minút. K tomuto času sa im pripočítalo 16 trestných minút čo bolo výsledný čas 35,14 minút a družstvo sa umiestnilo na 14. miestne z 18 súťažných družstiev. Naše druhé súťažné družstvo malo čas 20,30 minút plus 9 trestných minút, takže finálny čas bol 29,30 minút a skončilo na 5. mieste. Posledné tretie družstvo malo čas 23,58 minút a to spolu so 17 trestnými minútami bol výsledný čas 40,58 minút a umiestnilo sa na 16. mieste. Na to, že naša mládež bola nováčikom v takomto druhu pretekov, tak sa umiestnili celkom pekne. Ďakujeme členom DHZ Jaslovské Bohunice a našej mládeží za vzorne správanie a reprezentáciu. Taktiež sa chceme poďakovať spoločnosti Transport Agency Slovakia za poskytnutie dodávky na prepravu druhého družstva na súťaž.

Autor článku: Ing. Renáta Havrlent Lecová